Aikido

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Pek çok spor dalında temel amaçlardan biri rakibi yenmektir. Çocuk yaşta rekabet duygularını yoğun olarak içeren bir sporla uğraşan çocuk, edindiği kazanımların yanında çevresindeki her şeyle yarış içinde olma duygusunu da kazanır.

Aikido başkasını yenerek elde edilecek zaferi, gerçek bir zafer olarak nitelendirmez.

O nedenle Aikido yapan çocuk, mücadelenin olmadığı bir ortam içinde, sadece kendi gelişimine odaklanır, kendisini başkalarıyla kıyaslamayı bırakır. Birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla yarışmayı değil yardımlaşmayı öğrenir.

Çocuk Aikido çalışmaları, 6-15 yaş grubundakileri kapsar ve bu yaşta başladığı Aikido’yu çocuklar yaşamlarının sonuna kadar her fiziksel koşulda devam ettirebilirler.

Aikido, bir çocuğu hayata hazırlamanın her yönden en etkili yoludur.

Bedensel gelişim: Aikido; çocuklara erken yaşta daha sağlıklı bir beden duruşu, daha esnek ve dayanıklı bir vücut ve daha hızlı reflekseler sağlamanın yanında; ilerleyen yaşlarda da bu özellikleri korumalarını mümkün kılacaktır.

Zihinsel gelişim: Aikido sayesinde mümkün olan en eğlenceli ama en disiplinli biçimde dikkatli, yaptığı işe odaklanabilen ve gözlem yeteneğine sahip çocuklar yetiştirebiliriz.

Ruhsal Gelişim: Ruhsal gelişim çocuğa bilgi yükleyerek veya zorlayarak, kızarak veya azarlayarak kazandırılamaz. Aikidonun felsefesi gereği, çocuğa kazandıracağı en önemli şey sorumluluk bilinci ve hayatın getirdiklerine saygıdır.

Çalışmalarımız spor bilimine uygun olarak 5-10 dakika süren ısınmayla başlamaktadır.  Ardından 10-15 dakika süren kontrol ve güç kazandıran egzersizler yapılmakta, sonrasında  25-30 dakika teknik çalışılmaktadır. En son ise 5-10 dakika nefes ve esneklik çalışmaları yapılır. Bu süreç içerisinde de Aikido etiketine ve disiplinine uygun davranışlar sergilenmesine özen gösterilerek psikolojik gelişime önem verilir.

Defalarca kez aynı teknikleri sabırla çalışarak onları kendi vücut hareketlerinin içine yerleştirmeyi öğrenen çocuklar; ilerleyen yaşlarda dışarıda maruz kalacağı fiziksel ya da psikolojik müdahalelere karşı kendinden daha emin ve daha doğru adımlar atan, daha uyumlu ve düşünceli bireyler haline gelirler.

Aikido ile uyum ve dengeye giden bu yolda erken atılacak adımlar önemlidir.

https://nasa.gen.tr/wp-content/uploads/2021/04/160_icerik_aikido.jpg
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
İletişim
Bağlıca, Fatih Sultan Mah. Dumlupınar Bulvarı, Kavşağı No : 1/A, 06890 Ankara
Salı - Cuma : 10:00 - 20.00
Cumartesi - Pazar : 09:00 - 19.00
0 312 418 07 78
Sosyal Medya