bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://nasa.gen.tr/wp-content/uploads/2021/04/Untitled-1-640x306.jpg
Sayın Velimiz,

Nesibe Aydın Sanat Akademisi, London College of Music’in (LCM) Ankara’daki yetkili merkezidir. LCM sınav sistemi, müzik uğraşı içinde olan çocuk, genç ve yetişkinleri, akademik bağlamda disipline ederek, odaklı çalışmaya yönlendiren ve girilen her sınav sonrası katılımcıyı başarı düzeyine karşılık sertifika ile ödüllendiren bir sistemdir.

LCM sınav sertifikası/diploması, bulunulan başarı seviyesini belirlediği gibi, tüm dünyada geçerli bir belgedir. Yurt içi ve yurt dışında birçok özel eğitim kurumu, okul ve üniversite başvurularında LCM sertifikaları, adayların kabul sürecinde değerlendirilen bir belge olma özelliği taşımaktadır.

LCM Sertifika ve Diploma Programının Özellikleri

LCM Sertifika ve Diploma Programı İngiltere Eğitim ve İstihdam Bakanlığı (DFEE) uluslararası kurullar tarafından gerekli görülen standartlara uygun “Qualifications and Curriculum Authority” (Yeterlilik ve Müfredat Kurumu) tarafından ve “The National Qualifications Framework“ (Ulusal Yeterlilik Çerçevesi) standartları doğrultusunda, ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. LCM, uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon kurumu OFQUAL (İngiltere’deki sınav, test ve yetkinlikleri denetleyen birim) tarafından akredite edilmiştir. Aynı zamanda LCM sınavları, EQF – Avrupa Yeterlilik Çerçevesi (farklı ülkelerin yeterliliklerini birbirine bağlayan referans çerçevesi) kapsamındadır. Lise, Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans diplomaları uluslararası denklik yönetmeliklerine göre kabul görmektedir.

Eğitim ve Sınavların Özellikleri

LCM sınavları, İngiltere’deki prestijli ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan West London Üniversitesi’ne bağlı olarak gerçekleştirilir. Sınav komisyonu üyeleri her yıl dünyanın 250 merkezinde bu sınavları yaparlar. Diğer sınav sistemlerinden temel farkı, bir üniversite bünyesinde yürütülen tek program olmasıdır.

LCM Sertifika Programı, eğitim metotları özel olarak hazırlanmış müfredata dayanır. LCM – hazırlık seviyesi haricinde – sekiz seviyeli bir sınav sistemidir. Öğrencinin bulunduğu seviye dikkate alan öğretmen, uygun yönlendirme ve eğitim ile adayı sınava hazırlar. Eğitimler ve sınavlar, her müzik enstrümanına özgü oluşturulmuş içerikteki materyal (uygulama ve teori kitapları) aracılığı ile yapılır.

Sekizinci seviyeyi bitiren öğrenci tüm dünyada geçerli olan müzik lisesi mezunu diploması almaya hak kazanır. İsteyen adaylar eğitim düzeylerini geliştirerek Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans program sınavlarına da başvurabilirler. Seviye sınavlarında, her yıl düzenli ilerleme şartı aranmamaktadır. Öğrenci gelişim durumuna göre istediği seviyeden sınava girme hakkına sahiptir.

Kimler Katılabilir?

LCM sınavları için adaylardan her hangi bir ön koşul aranmamaktadır. İsteyen herkes LCM sınavlarına başvurabilir ve katılabilir.

Sınav Süreci

İngiltere London College of Music (LCM) yetkilileri, önceden planlanan takvime sınav yetkilisi merkezlerde sınavları gerçekleştirmektedir.

Pandemi Döneminde:

London College of Music, pandemi tedbirleri nedeniyle, İngiltere dışına sınav yetkilisi gönderemediğinden, sınavlar dijital ortamda gerçekleştirilmektedir. Pandemi süreci atlatıldıktan ve tüm dünyada normalleşme sağlanıp yüz yüze sınav seçeneği devreye girene kadar – Nesibe Aydın Sanat Akademisi LCM sınavlarını “Recorded Exams” (Kaydedilmiş Sınav) seçeneği ile yürütecektir.

2021 Başvuruları

Sınav kaydına ilişkin detaylı bilgiye Nesibe Aydın Sanat Akademisi resmi sitesinden (https://www.nasa.gen.tr/) ulaşabilirsiniz. Sınav adayları, Akademi sayfasında bulunan başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra, sınav bedelinin ödendiğine dair dekontla birlikte formu, Akademimize teslim etmelidirler.

Pandemi dönemine kadar yılda bir kere, yüz yüze olarak gerçekleştirdiğimiz sınavlar, 2021 yılında dijital sınav alternatifi ile Akademimizin belirlediği takvim çerçevesinde yılda 3 kez yapılacak biçimde planlanmıştır.

I.Dönem Başvuruları

– Kayıt tarihi: 1 Mart – 15 Haziran 2021.

– Sınav video kayıtlarını son gönderme tarihi: 30 Haziran 2021.

II.Dönem Başvuruları:

– Kayıt tarihi: 1 Mayıs – 15 Eylül 2021.
– Sınav video kayıtlarını son gönderme tarihi 30 Eylül 2021.

III.Dönem Başvuruları:

– Kayıt tarihi: 1 Ağustos – 15 Kasım 2021.

– Sınav video kayıtlarını son gönderme tarihi 30 Kasım 2021.

Recorded Sınav için sınav adaylarının hazırladığı videolar, başvuru kayıtlarında belirtilen tarihlere kadar Nesibe Aydın Sanat Akademisine elden veya lcmnasa@gmail.com adresine (We Transfer ile) ulaştırılmalıdır.

“Recorded Exam” – “Kaydedilmiş Sınav” İçeriği

Sınav adayları, LCM tarafından belirlenmiş zorunlu repertuvardan, branş ve seviyelerine göre belli sayıda eser seslendirir, yine seviyelerine bağlı olarak, teknik (gam-arpej veya etüt) bölüm ile müzikal bilgi (müzikal dil, analiz vb.) sorularından oluşan “tartışma” kısmından sorumludurlar.

Piyano eşliği gerektiren enstrümanlar için eşlikçi taleplerinizi Akademimize iletmeniz halinde prova ve kayıt konusunda randevu oluşturulacaktır. Eşlikçi ile yapılacak çalışma, sınav için yatırılan ücrete dahil değildir.

Sınav değerlendirmeleri 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Uygulama sınavları değerlendirme puanları aşağıdaki gibidir.

• 0 – 64 puan Başarısız

• 65 – 74 puan Geçer

• 75 – 84 puan İyi

• 85 – 100 puan Çok iyi

• ALCM, LLCM, FLCM için

geçer not en az 75’dir.

Sınavların değerlendirilmesi ve sonuçların açıklanması LCM sınav merkezine bağlıdır. Sınav puanları, değerlendirme formları ve sertifikalar/diplomalar tarafımıza ulaştığında size e-mail yolu ile iletilecektir.

 LCM sınavlarında tüm adaylara başarılar diliyoruz.

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
İletişim
Turan Güneş Bulvarı Galip Erdem Caddesi 608. Sokak No: 3 Çankaya/Ankara
Salı - Cuma : 10:00 - 20.00
Cumartesi - Pazar : 09:00 - 19.00
0 312 490 98 80
Sosyal Medya