bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://nasa.gen.tr/wp-content/uploads/2021/04/Untitled-1-640x306.jpg
Sayın Velimiz,

Nesibe Aydın Sanat Akademisi, London College of Music’in (LCM) Ankara’daki yetkili merkezidir. LCM sınav sistemi, müzik uğraşı içinde olan çocuk, genç ve yetişkinleri, akademik bağlamda disipline ederek, odaklı çalışmaya yönlendiren ve girilen her sınav sonrası katılımcıyı başarı düzeyine karşılık sertifika ile ödüllendiren bir sistemdir.

LCM sınav sertifikası/diploması, bulunulan başarı seviyesini belirlediği gibi, tüm dünyada geçerli bir belgedir. Yurt içi ve yurt dışında birçok özel eğitim kurumu, okul ve üniversite başvurularında LCM sertifikaları, adayların kabul sürecinde değerlendirilen bir belge olma özelliği taşımaktadır.

LCM Sertifika ve Diploma Programının Özellikleri

LCM Sertifika ve Diploma Programının Özellikleri

LCM Sertifika ve Diploma Programı İngiltere Eğitim ve İstihdam Bakanlığı (DFEE) uluslararası kurullar tarafından gerekli görülen standartlara uygun “Qualifications and Curriculum Authority” (Yeterlilik ve Müfredat Kurumu) tarafından ve “The National Qualifications Framework“ (Ulusal Yeterlilik Çerçevesi) standartları doğrultusunda, ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. LCM, uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon kurumu OFQUAL (İngiltere’deki sınav, test ve yetkinlikleri denetleyen birim) tarafından akredite edilmiştir. Aynı zamanda LCM sınavları, EQF – Avrupa Yeterlilik Çerçevesi (farklı ülkelerin yeterliliklerini birbirine bağlayan referans çerçevesi) kapsamındadır. Lise, Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans diplomaları uluslararası denklik yönetmeliklerine göre kabul görmektedir.

Eğitim ve Sınavların Özellikleri

LCM sınavları, İngiltere’deki prestijli ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan West London Üniversitesi’ne bağlı olarak gerçekleştirilir. Sınav komisyonu üyeleri her yıl dünyanın 250 merkezinde bu sınavları yaparlar. Diğer sınav sistemlerinden temel farkı, bir üniversite bünyesinde yürütülen tek program olmasıdır.

LCM Sertifika Programı, eğitim metotları özel olarak hazırlanmış müfredata dayanır. LCM – hazırlık seviyesi haricinde – sekiz seviyeli bir sınav sistemidir. Öğrencinin bulunduğu seviye dikkate alan öğretmen, uygun yönlendirme ve eğitim ile adayı sınava hazırlar. Eğitimler ve sınavlar, her müzik enstrümanına özgü oluşturulmuş içerikteki materyal (uygulama ve teori kitapları) aracılığı ile yapılır.

Sekizinci seviyeyi bitiren öğrenci tüm dünyada geçerli olan müzik lisesi mezunu diploması almaya hak kazanır. İsteyen adaylar eğitim düzeylerini geliştirerek Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans program sınavlarına da başvurabilirler. Seviye sınavlarında, her yıl düzenli ilerleme şartı aranmamaktadır. Öğrenci gelişim durumuna göre istediği seviyeden sınava girme hakkına sahiptir.

Kimler Katılabilir?

LCM sınavları için adaylardan her hangi bir ön koşul aranmamaktadır. İsteyen herkes LCM sınavlarına başvurabilir ve katılabilir.

Sınav Süreci

İngiltere London College of Music (LCM) yetkilileri, önceden planlanan takvim doğrultusunda yetkili merkezlerde sınavları gerçekleştirmektedir.

Pandemi Döneminde:

London College of Music, pandemi tedbirleri nedeniyle, İngiltere dışına sınav yetkilisi gönderemediğinden, sınavlar dijital ortamda gerçekleştirilmektedir. Pandemi sürecinde, Nesibe Aydın Sanat Akademisi LCM sınavlarını “Recorded Exams” (Kaydedilmiş Sınav) seçeneği ile yürütmektedir.

 2023 Başvuruları

Sınav kaydına ilişkin detaylı bilgiye Nesibe Aydın Sanat Akademisi resmi sitesinden (https://www.nasa.gen.tr/) ulaşabilirsiniz. Sınav adayları, Akademi sayfasında bulunan – ve eksiksiz doldurdukları –  başvuru formunu, sınav bedelinin ödendiğine dair dekontla birlikte Akademimize teslim etmelidirler.

Pandemi dönemine kadar yılda bir kere, yüz yüze olarak gerçekleştirdiğimiz sınavlar, 2022 yılında dijital sınav alternatifi ile Akademimizin belirlediği takvim çerçevesinde 2 kez yapılacak biçimde planlanmıştır.

Kasım Dönemi Başvuru Tarihi;

– Son başvuru tarihi: 15 Kasım 2023.

– Sınav video kayıtlarını son gönderme tarihi: 30 Kasım 2023.

Haziran Dönemi Başvuru Tarihi

– Son başvuru tarihi: 15 Haziran 2023

– Sınav video kayıtlarını son gönderme tarihi 30 Haziran 2023.

“Recorded Exam” için sınav adaylarının hazırladığı videolar, başvuru kayıtlarında belirtilen tarihlere kadar Nesibe Aydın Sanat Akademisine elden veya lcmnasa@gmail.com adresine ulaştırılmalıdır.

Recorded Exam” – “Kaydedilmiş Sınav” İçeriği

Sınav adayları, LCM tarafından belirlenmiş zorunlu repertuvar, teknik performans ve teorik bilgilerinin yoklandığı soru-cevap bölümünden sorumludurlar. Pre-Preparatory, Step1, Step 2 ve Step 3 seviyelerindeki adaylar, teorik bölümünden muaf olup zorunlu repertuvar listesinden belirli sayıda eser seslendirmeliler. Grade 1 ve daha üstü seviyelerdeki adaylar, ilgili repertuvardan belli sayıda eser seslendirmeli,  teknik (gam-arpej veya etüt) bölümde performans sergilemeli ve müzik bilgisi (müzik teorisi – tarihi – müzikal dil – analiz vb.) sorulardan oluşan “tartışma” kısmındaki soruları cevaplamalıdırlar. (Sınav içeriği ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.)

Piyano eşliği gerektiren enstrümanlar için eşlikçi taleplerinizi Akademimize iletmeniz halinde prova ve kayıt konusunda randevu oluşturulacaktır. Eşlikçi ile yapılacak çalışma, sınav için yatırılan ücrete dahil değildir.

Sınav değerlendirmeleri 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Uygulama sınavları değerlendirme puanları aşağıdaki gibidir.

  • 0 – 64 puan Başarısız
  • 65 – 74 puan Geçer
  • 75 – 84 puan İyi
  • 85 – 100 puan Çok iyi
  • ALCM, LLCM, FLCM için geçer not en az 75’dir.

Sınavların değerlendirilmesi ve sonuçların açıklanması tarihleri LCM merkezine bağlıdır. Sistemimize düşen sınav sonuçları ve değerlendirme formları ile ilgili bilgi sizlere, telefon ve e-mail yolu ile iletilecektir. Sertifikalar/diplomalar posta yolu ile merkezimize ulaştıktan sonra, buradan almanız konusunda haberdar edileceksiniz.

LCM sınavlarında tüm adaylara başarılar diliyoruz!

Nesibe Aydın Sanat Akademisi London College of Music (LCM) Sertifika ve Diploma Sınavları Sınav Yönergesi İlkbahar Mah. Galip Erdem Cad. 608. Sok. No:3 Oran 065

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
İletişim
Bağlıca, Fatih Sultan Mah. Dumlupınar Bulvarı, Kavşağı No : 1/A, 06890 Ankara
Salı - Cuma : 10:00 - 20.00
Cumartesi - Pazar : 09:00 - 19.00
0 312 418 07 78
Sosyal Medya